КЗ ЛОР “Львівський ліцей з посиленою військово-
фізичною підготовкою імені Героїв Крут”
Урок української мови
10-ий клас
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ЕСЕ
Старший вчитель – Микита Богдана Богданівна
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ЕСЕ
Мета: ознайомити з поняттям есе, його особливостями та алгоритмом написання; розвивати зв’язне письмове мовлення, розвивати навички аргументування власної думки; вчити редагувати написаний текст, зважаючи на граматичні та лексичні норми; виховувати почуття поваги та любові до ближнього, вдячності та позитиву, людячності, честі, патріотизму.
Очікувані результати: учень застосовує набуті знання для висловлення власних поглядів та переконань; установлює причинно-наслідкові зв’язки; висловлює своє ставлення до життя , його краси; грамотно формулює думку.
Обладнання: мультимедійний комплект.
Перебіг уроку
І. Вступна частина
Організаційний момент.
Перевірка присутніх.
Перевірка домашнього завдання: затранскрибувати слова . Учні на дошці та у зошитах транскрибують слова, коментуючи написане та пояснюючи правила транскрипції.
Слова для транскрибування: НАДІЄШСЯ, ЛЮБЛЮ, ВДЯЧНІСТЬ.
Повідомлення теми уроку.
Актуальність.
Актуалізація опорних знань: що ми знаємо про есе, його структуру, види есе.
НА ДОШЦІ – трикутник есе:
писати про те, що цікаво тобі;
про те, що ти думаєш;
так, як хочеться.
Есе – ( від. франц.- спроба, нарис) – невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного питання і не претендує на вичерпне трактування теми.
На дошці учитель записує “Сонце-асоціацію” про стиль есе – образність і парадоксальність, символічність і порівняння, притчевість та асоціація, непередбачуваність і несподівані повороти, ефектний початок і яскравий фінальний компонент.
Пояснення вчителя .
Види есе:
1. Формальне – з дотриманням структури тез, аргументів, висновків. Час написання – 20-45 хвилин.
2. Вільне – невеликий обсяг(7-10 речень), довільної структури, наявності авторського судження. Обмеження в часі – 10-15 хвилин.
Особливості стилю есе:
позитивна мова ( пишу про те, що є доброго);
слова-зв’язки;
зрозумілі слова;
синонімія;
лаконічність;
активна життєва позиція.
НЕ СЛІД ПИСАТИ в есе:
1. особисту біографію;
2. чужі думки;
3. складними реченнями;
4. банальними фразами;
5. цитат без імені автора.
ІІ. Основна частина
Оголошення теми есе. Пояснення вчителя.
Тема есе “Я вдячна…”
1. Виразне зачитування поезії Ліни Костенко “Вечірнє сонце, дякую за день…”
Вечірнє сонце,
дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую
за втому.
За тих лісів просвітлений
Едем
і за волошку в житі золотому.
За
твій світанок, і за твій зеніт,
і за
мої обпечені зеніти.
За те, що завтра
хоче зеленіть,
за те, що вчора встигло
оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий
сміх.
За те, що можу, і за те, що
мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
котрі
нічим не осквернили душу.
За те, що
завтра жде своїх натхнень.
Що десь у
світі кров ще не пролито.
Вечірнє
сонце, дякую за день,
за цю потребу
слова, як молитви.
2. Малювання сонця асоціацій до слова ВДЯЧНІСТЬ – вдячність кому і за що.
Тримаємо в руці холодну металеву кульку – передаємо і зігріваємо в долонях. Ця холодна кулька символізую людську душу, яку не зігріли словом “дякую”, до якої не торкнулася людська доброта. Як тільки ми потримаємо кульку в долоні довше, вона стає теплішою. Це можна сприйняти як символ впливу людської доброти і вдячності на людину. Кульку передаємо один одному зі словами вдячності батькам за життя, Богу за опіку, ЗСУ за захист, друзям за підтримку та ін.
3. Лунає музика – оркестр Поля Моріа.
4. Написання есе (15 хвилин)
5. Зачитування власних есе.
6. Узагальнення:
Як правильно дякувати :
Уклінно дякую.
Красно дякую.
Гʼречно дякую.
Щиро, сердечно, щиросердно дякую.
Дуже дякую.
Щиро вдячна.
Вельми вдячна.
Дозвольте висловити вдячність.
Ми дуже вдячні.
НЕПРАВИЛЬНО - ВЕЛИКЕ ДЯКУЮ.
ІІІ. Заключна частина.
Підсумок.
що я дізнався чи дізналася про есе?
які бувають різновиди есе?
що таке вдячність?
чому важливо зберігати в серці доброту?
Рефлексія.
“Вдячність народжується в серці, як аромат, і підноситься до небес. Це молитва , і вона невимовно прекрасна” (ОШО – індійський містик, професор філософії, засновник духовного вчення).
IV. Домашнє завдання.
Знайти і записати прислів’я та приказки, фразеологізми про вдячність.
Вивчити їх напам’ять.
Коментарі
Дописати коментар